K1 projesi konut üretiminde artık normlaşmış olan - yatak odaları, salon ve mutfak sayısına göre kategorize edilen 3+1, 4+1 vb. modellerin temsil ettiği - bölünmüş şemaları yeniden ele alarak etkileşimi yüksek bir konut tipolojisi üretmek üzerine bir araştırma sürecinin ilk ürünlerinden. K1 kurgusunda, bulunduğu bağlamı karakterize eden bir tip projenin ön kabullerinden farklılaraşarak yapıdaki yaşam alanları kesintisiz tek bir hacimde tecrübe edilebiliyor. Giriş katında mutfak, yemek, çalışma ve dinlenme işlevlerini üstlenen tek hacim, yapının çevresinde oluşturulan teraslar ve yeşil doku ile de kesintisiz bir tecrübe sağlamayı amaçlıyor. Bu birleşik yaşam hacmi yapıya günümüzde değişen mekan ihtiyaçlarımıza cevap verecek şekilde yeniden kurgulanabilme becerisi kazandırıyor.

Mahremiyet tercih edilebilecek alanlar bir taraftan yapının merkezindeki galeri aracılığıyla etkileşime dahil olurken, diğer taraftan seviye farkının verdiği avantajla kendilerini evin günlük akışından soyutlayabiliyorlar.

Yapı bulunduğu arsanın eğimini iki farklı seviyede iç mekanları yeşil dokuyla doğrudan ilişkilendirerek değerlendiriyor. Giriş kotunda yaşam alanları her iki cepheden bahçeyle ilişkilenirken, bir alt kotta yaşam alanları cepheleri açılarak tamamen özel bahçenin yapının içine kadar ulaşması sağlanıyor.

Motto Mimarlık  ortaklığında hayata geçirilen K1, konutta dönüşüme-hazır mekan anlayışının ele alındığı projeler dizisinin hayata geçen ilk örneği.

Tasarım :Motto Mimarlık / Palto Yapı      www.mottomimarlik.com

Uygulama : Palto Yapı

Fotoğraflar : Duygu Tüntaş