Anasayfa. İşler.

Andar EHS ODTÜ Teknokent Ofisi


Jenerik bir ofis alanının firma çalışma kültürüyle yorumlanarak tecrübe odaklı ve özgün kimlikli bir çalışma alanına dönüştürülmesine odaklanan büyüme projesidir.

ODTÜ Teknokent Yerleşkesi'nde yer alan İkiz Bloklar, farklı sektörlerde ar-ge çalışmaları yapan firmaların yer aldığı pek çok ofise ev sahipliği yapan bir araştırma-çalışma bloğudur. Hızlı büyüme grafiği ve artan ekip üyesi sayısı ile Andar EHS için mevcut ofis alanı zamanla yetersiz kalmaya başlamış, firma farklı tesislerde yeni alanlar kurarak büyümesini sürdürmüştür. Yapılan çalışma mevcut binada daha büyük bir alanı dönüştürerek firmanın mühendislik ve yönetim işlevlerini tek bir merkeze taşımasına imkan vermiştir.

Dönüşüm projesinde ele alınan 2 başlıca konu vardır. Bunlardan ilki, yapının ortak kullanımında bulunan bazı dolaşım ve servis alanlarının firma içerisine alınması, dolayısıyla hem mekan kimliği hem de kullanıcı trafiğinin yeniden ele alınabilmesi fırsatıdır. Bu bağlamda bekleme-ortak çalışma-servis alanları yeniden ele alınmış, üretkenliği arttıracak rastlaşmalar ve etkileşimleri mümkün kılacak fikirler uygulamaya alınmıştır. Yapının girişinde mekanın ilk tecrübesini yönlendiren ahşap duvar, pop-up toplantı alanları, alternatif giriş-çıkışlar farklı eksenlerde etkileşimi tetiklemesi hedeflenen başlıca unsurlardır.

Projenin ele aldığı ikinci odak konu, mevcut durumda yapı genelinde amfitiyatro olarak kullanılan alanın firmaya tahsis edilerek ofis alanına dönüştürülmesidir. Firma sahipleriyle birlikte yapılan çalışmalar sonunda altyapı hatları güçlendirilip basamak genişlikleri yeniden düzenlenerek hem çalışma hem de dolaşım ihtiyaçları için alan hazırlanmıştır. Ortaya çıkan "basamaklı ofis" ferah mekan algısını bozmadan 34 kişilik bir ofis kapasitesi sağlamaktadır.

Tasarım : Motto Mimarlık     www.mottomimarlik.com

Uygulama : Palto Yapı / Motto Mimarlık

Fotoğraflar : Duygu Tüntaş